1. A VIZSGÁZÓ IGAZOLJA ÖNMAGÁT
A forgalmi vizsga előtt a vizsgázó megismerkedik a vizsgabiztossal, majd ő és az oktató előtt igazolja személyazonosságát az érvényes SZIG és a lakcímkártya felmutatásával, illetve (ha van) a korábban megszerzett vezetői engedélyével.
2. ELINDULÁS ELŐTTI TEENDŐK
Ha a vizsgázó készen áll, kezdődik a forgalmi vizsga, Elsőként ellenőrizni kell az elinduláshoz szükséges műszaki tényezőket, hogy láthatóak-e a rendszámtáblák, megfelelő állapotban vannak-e a gumiabroncsok, működik-e a kormányberendezés, a fényjelző- és világítóberendezések, illetve a fékberendezés.
3. MINŐSÍTŐ LAP, A VIZSGAÚTVONAL KIVÁLASZTÁSA
A vizsgázó egy Minősítő lapon igazolja, hogy mind az autó, mind az ő személye megfelelő állapotban van a forgalmi vizsga elkezdéséhez, emellett kihúzásra kerül a vizsgaútvonal és a kötelező manőverezési feladatok elvégzése is (pl. Y forduló vagy jobbra előre 90°-os parkolás).
4. INDULÁS, IRÁNY A VIZSGAÚTVONAL!
Állítsuk be az ülést és a visszapillantó tükröket, kössük be magunkat, ellenőrizzük a féket és végezzünk el minden feladatot, amelyre az oktató előzetesen felhívta a figyelmünket (pl. fényszórók). A vizsgaútvonal során az oktató és a vizsgabiztos irányítja az önálló vezetésre kész vizsgázót a vizsgaútvonal keretein belül. A vizsgaútvonalon végig be kell tartanunk a KRESZ szabályait, figyelemmel kell kísérnünk a körülöttünk haladó járműveket, gyalogosokat, bicikliseket. Mivel a vizsgaútvonalon a forgalmi vizsga előtt az oktatóval már gyakoroltunk, figyeljünk oda, nehogy elkövessük korábbi hibáinkat, legyünk óvatosak és ne próbáljuk lenyűgözni a vizsgabiztost merész húzásokkal!
5. A MANŐVEREZÉSI FELADATOK VÉGREHAJTÁSA
A vizsgaútvonalon meg kell mutatnunk, hogy képesek vagyunk elvégezni önállóan a manőverezési feladatokat. A forgalmi vizsga során mind az oktató, mind a vizsgabiztos törekszik arra, hogy olyan irányba menjünk, ahol ezeket végre tudjuk hajtani. Utasíthatnak a feladat elvégzésére, viszont nekünk is figyelemmel kell kísérnünk, hogy milyen parkolási, fordulási lehetőségek vannak előttünk. A visszaúton is figyeljünk folyamatosan, nehogy hibázzunk, ugyanis a forgalmi vizsgák során a vizsgabiztos nem közli, mit és hol rontottunk el!
6. VISSZATÉRÉS A KIINDULÓPONTRA, A VIZSGA ÉRTÉKELÉSE
A forgalmi vizsga elvégzése után – akár sikerrel jártunk, akár nem -, visszatérünk a bázisra, ahol a vizsgabiztos értékeli a munkánkat. Itt megtudhatjuk, milyen forgalmi vizsga hibapontok kerültek feljegyzésre, milyen kisebb, még elnézhető forgalmi vizsga hibákat, vagy milyen „nem bocsánatos” baklövéseket követtünk el. A forgalmi vizsga eredménye nem egy osztályzat, hanem egy „Megfelelt”, vagy „Nem felelt meg” értékelés.
MENNYI IDŐ A FORGALMI VIZSGA?
A forgalmi vizsga hossza kb. 40-50 perc a forgalomtól függően, azonban az adminisztráció és az elindulás előtti feladatok miatt a forgalmi vizsga kezdete előtt körülbelül 20 perccel meg kell jelenni.
Az elsősegély-tanfolyamokon elsajátítható tudás és készségek áttekintése, melyek kulcsfontosságúak az életmentés és vészhelyzetek hatékony kezelésében.
Ismerd meg a forgalmi vizsga lépéseit és szakaszait, amelyek átsegítenek a sikeres vizsgázáson, és felkészítenek a biztonságos közlekedésre az utakon.
AZ AUTÓT TE IRÁNYÍTOD - Ez az a mondat, amit gyakorlatilag mindenki hallhatott, aki valaha oktató mellett ült, mégsem vesszük elég komolyan. Klisének tűnhet, de ha éppen most dolgozol a jogosítvány megszerzésén - vagy frissen vizsgáztál le -, pontosan tudod, hogy ez az állítás stresszhelyzetben kevésbé tűnik egyértelműnek.